Aktivismus, Přímá akce

Informační kampaň v Příbrami

Během minulých dnů jsme na našem Facebooku informovali o vyhrocené situaci na Příbramsku. V samotném městě je již několik let kriminalita tradičně vysoká a v několika lokalitách se již dostala za únosnou mez. Dle našeho zpravodaje se mnoho místních ze strachu z přepadení či krádeže bojí vyjít na ulice a raději cestují okolo vybraných lokalit delší cestou.

Tato slova se později potvrdila, když několik aktivních místních (za což jim děkujeme a přejeme hodně úspěchu!) se rozhodlo zorganizovat Petici za bezpečnou Příbram. Toho se hned ujala místní média, která o celé události informovala.

Situace je velmi podobná, jako ve Znojmu, o které se také již zajímáme. Jen účastníci jsou trochu jiní. Máme zde trpící „většinu“, která až doteď mlčky přecházela násilnosti, přepadení, krádeže a další kriminální delikty. Máme zde naši policii, která buď nechce anebo nemůže něco dělat (těžko říci, co je horší; pokud se nechtějí svých lidí zastat nebo pokud tomu vyšší místa aktivně brání) a máme zde agresivní skupinky výtržníků. Ve Znojmě se jedná převážně o lidi tureckého původu a české drogově závislé. V Příbrami jde dle všech informací převážně o zločince českého původu, doplněné o několik nově nastěhovaných romských spoluobčanů, kteří dle informací místních zneužívají nezletilé k páchání trestné činnosti. A nakonec zde máme neschopné státní zástupce a stát samotný, který ignoruje volání po pomoci od lidí, kterým má sloužit.

Tak jako ve Znojmě jsme se rozhodli pomoci šířením základního podvědomí o bezpečnosti na ulicích, o tom jak se vyhnout nebezpečí ve městě a kde se domoci svých práv. Na naši výzvu se ozvalo již několik místních, kteří nám pomohou s rozdávání informačních letáků.

První výsledky již máme, několik aktivistů z Příbrami rozneslo po vybraných rizikových oblastech přes 300 infoletáků. O dalším vývoji vás budeme informovat!

Vyzýváme také všechny naše příznivce, aby pomohli s podpisem a šířením petice!