Aktivismus, Přímá akce, Reportáže

Pěstí pod rozkvetlou třešní

Přinášíme vám reportáž z připravovaného veřejného shromáždění, které nakonec neproběhlo zdaleka tak, jak jsme si představovali.

Od brzkých ranních hodin jsme 1. května, tedy na první máj, pilně připravovali veškeré propriety, které byly potřeba pro náš program.

K samotnému programu; měli jsme připraven projev na téma shrnutí působení EU na naši vlast, krátký diskuzní blok s našimi příznivci, poděkování všem lovcům, kteří se účastnili naší soutěže a nakonec symbolickou alegorickou akci, kdy by aktivista Pro-Vlast v katovské kápi oběsil před Pražským hradem figurínu, vytvořenou z ukořistěných vlajek EU a toto „vylepšení“ zde i zanechat.

K ničemu z toho však nedošlo. Proč?

Pro uvědomění si celé absurdity musíme nejprve zmínit, že na naše shromáždění se sešlo odhadem 40-50 lidí + organizátoři. Na tento počet se před Pražský hrad sjelo přes 100 policejních těžkooděnců, několik desítek uniformovaných státních policistů a více, než deset tajných policistů v civilu (ano, ti stále existují). To vše bylo podpořeno a naskladněno v odhadem 10 policejních antonech.

Bez názvu-1

Hned po příchodu jsme začali připravovat vše potřebné. Prakticky okamžitě nás zastavil zástupce pražského magistrátu s tím, že žádné vlajky pálit nesmíme, protože se jedná o trestný čin, za který je navíc už jeden člověk v současné době souzen. Bohužel nám nebyl schopen vysvětlit, podle čeho by to měl být trestný čin (protože není), takže jsme se museli smířit s prostým „je to výtržnictví“. Kde k samotnému pálení vlajek přišel, těžko říct. Bohužel nám to řečeno nebylo.

Pár minut po jeho odchodu se k nám skrz zástup turistů přiřítil první anton plný policejních těžkooděnců. Ti nás obklopili do kruhu a vyzvali k legitimaci. Na otázky z jakého důvodu nás kontrolují, nereagovali a dělali, že je neslyší. Samotná kontrola občanských průkazů (které si navíc neznámí lidé, v civilním oblečení, bez viditelného označení, o pár metrů dál, natáčeli na kameru) trvala bezmála půlhodinu. Poté jsme byli konečně vypuštěni. Z tohoto momentu pochází i toto video:

K videu je potřeba dodat, že ačkoliv velitel zásahu argumentoval tím, že na tomto místě se má nacházet shromáždění, nebyla to pravda – nahlášené místo shromáždění bylo o pár desítek metrů dál. Pokud se také jednalo o „standardní“ kontrolu, proč jsme byli kontrolováni pouze my a naši příznivci a nikoliv davy lidí okolo?

Není nutné dodávat, že většina našich příznivců se pochopitelně po takové ukázce státní moci rozešla a zůstalo jen pár věrných, za což jim srdečně děkujeme! Vy víte kdo jste :)

Přesunuli jsme se tedy o cca 50 metrů dál, nahoru po hradčanském náměstí. Tam proběhla, ne déle, jak pět minut po první, druhá kontrola občanských průkazů těžkooděnci se stejným scénářem. Někteří z nás byli dokonce legitimováni podruhé! Policisté reagovali slovy, že „nás mohou kontrolovat, jak chtějí

Tehdy jsme už byli přes hodinu ve zpoždění od plánovaného začátku akce a stále jsme nemohli začít. Většina příznivců odešla a nám tedy nezbývalo nic jiného, než akci oficiálně ukončit.

comp

 Co z toho?

Jsme rádi, že nám stát jasně ukázal, že cesta přes oficiálně nahlášené a povolené akce, nevede. Kdokoliv by si myslel, že ano, vřele mu doporučujeme se také pokusit. Stačí mít nevhodné názory a nahlásit své shromáždění na místo, kde by našim potentátům mohl někdo udělat mezinárodní ostudu. Na pány z Bruselu je nutné vytvářet dojem, že je u nás vše v pořádku. Svoboda slova se změnila na svobodu souhlasu.

Cílená policejní šikana opravdu v pořádku není a pohybovat se všude s právním zástupcem je nereálné. Neviníme z toho samotné zasahující policisty, kteří jen poslouchají rozkazy. Je nám líto, že mnoho kvalitních policistů musí ztrácet svůj čas, kariérní možnosti či zásady nasloucháním absurdních rozkazů. Nebo hůře, rozkazů na hranici či za hranicí zákona.

Omlouváme se všem našim příznivcům, kteří často dorazili i z daleka, že jsme nakonec nebyli schopni uvést náš program. Do budoucna se však máte na co těšit. Prvomájové fiasko nenecháme být!