Reportáže

Noc kostelů v Ostravě

Aktivisté a příznivci Pro-Vlast Ostrava navštívili kulturní akci „Noc kostelů“. Přinášíme vám jejich reportáž a vyjádření. Nám nezbývá než poděkovat za reprezentaci naší iniciativy, fotografie a text!

Vyjádření aktivistů Pro-Vlast Ostrava:

V dnešní době, kdy téměř neexistuje morálka a jakékoliv zásady, je víc, než třeba, si připomenout hodnoty minulých časů. V tomto případě hodnoty víry, kterou nabízí krásné křesťanské kostely.

Dvakrát tak poté ve městě, kde díky nadbytku všudypřítomných heren, dealerů drog, rvaček a prostituce, není prakticky žádné kulturní vyžití. Většina naší mládeže, našich vlastních vrstevníků, končí právě v pochybných diskotékách a hernách…

Průběh:

Kostelů jsme navštívili hned několik, nicméně psát budeme hlavně o těch, které v nás zanechaly největší dojem.

Jistě to byl kostel svatého Václava, patrona naší země, kde nám bylo dokonce i umožněno udeřit do zvonu, čímž chceme za takovou poctu poděkovat! Dále to byla katedrála Božského spasitele, kde jsme si vyslechli část přednášky o vývoji křesťanství na našem území a o potřebě stavby katedrály v našem městě. Jako třetí vybíráme pak evangelický Kristův kostel, kde jsme měli to potěšení si poslechnout nádherný chorál a kochat se přitom ohromujícím interiérem.

Na závěr bychom rádi podotkli, že víra, vyznání a hlavně vztah k církvím, byla v našich zemích vždy poněkud kontroverzní otázkou, což je odraženo i v naší historii. Věříme však, že víra je každého osobní věc a prožitek a tak k ní i přistupujeme – hledáme to, co nás spojuje, nikoliv to, co rozděluje.

Proto se tedy neponořujme do zbytečných diskuzí o víře, ale společně oceňme krásu naší kultury a hlavně ji uchovejme i pro další generace!