Aktivismus, Reportáže, Solidární akce

Pieta: 70 let od vypálení Juříčkova mlýna

Reportáž našich ostravských aktivistů z pietní akce. Článek a galerie v textu!

Report našich aktivistů:

Rozhodujeme se, že nebudeme sedět doma ani v neděli a aktivně využijeme nás čas. Vyražíme směr Beskydy, konkrétně do obce Leskovec, ležící asi 6 km jižně od města Vsetín ve Zlínském kraji. Na západ od obce se rozkládají Vizovické vrchy, východním směrem začíná hřeben Javorníků, ležící v CHKO Beskydy. Bohužel se ale nejedeme kochat krásami naší vlasti ale připomenout si tragické události, kterého se před 70ti lety dopustili nacističtí okupanti na našem podrobeném národě.

Jedeme na místo tragédie, na Juříčkův mlýn. Téměř před 70 lety zde pod svým hospodářstvím mlynář Juříček nechal vybudovat bunkr, který sloužil jako středisko a ošetrovna místním partyzánům, převážně pak pro členy 1.partyzánské brigády Jana Žižky. Tento odvážný mlynář za svou odvahu později zaplatil cenou nejvyšší, společně i se svou ženou a dcerami po odhalení bunkru brněnským gestapem. Během přepadové akci nacistů byli vyvedeni z domu, postupně zastřeleni a jejich těla následně vhozena zpět, do mezitím zapáleného mlýna. Během akce položili život i dva partyzáni. Zbylým dvěma se podařilo skrýt se v prostorech mlýnského kola (až 16 hodin strávili v ledové vodě) a poté uprchnout. Po zotavení ze zápalu plic se však opět připojili k bojům proti okupantům naší milované vlasti.

Na místo jsme položili několik červených a bílých karafiátů, svíčky a erb s naším znakem, doplněný o nápis: „nikdy nezapomeneme, nikdy neodpustíme“.

Den strávený pokorou a úctou k padlým hrdinům nám ukázal, jak moc je falešný a nepravdivý mýtus „národa zrádců a kolaborantů“, který nepřestaneme bít, dokud nepadne.

Galerie: