Kde, kdy a jak na aktivismus? Tato sekce obsahuje návody, tipy a triky na efektivní použití materiálů a ostatních aktivistických technik. Dále pak základní pravidla, která je dobré dodržovat.  Buďte ve své tvorbě kreativní, úspěšní a účinní – tady Vás to naučíme! Ať jste zkušení aktivisté či úplní nováčci, doporučujeme Vám si tento článek přečíst.

Co je to propagační aktivismus: Nálepky, šablony, sprejování (street art), letáky, tagy fixami, transparenty a všechno okolo a víc.

Univerzální rady a triky:

  • „Čím více lidí to uvidí, tím lépe.“ Nebojte se při tvorbě aktivismu být drzí; provádějte a tvořte ho klidně před lidmi (o to víc je to bude zajímat!)
  • Zaměřujeme se na státní budovy a reklamní plochy jako jsou billboardy či různé cedule – jsou na to určené.
  • Snažte se propagační aktivismus dělat nárazově ve více menších skupinách, na mnoha místech najednou.
  • Pro odkazy, street art či šablony; NIKDY nesprejujeme/nepíšeme na osobní majetek a památky. Nikdy naším aktivismem jakkoliv neznemožníme čtení z informačních a orientačních cedulí a zastávek – jsme tu abychom lidem pomáhali, ne jim dělali problémy při cestě a orientaci. Naopak přesprejování, přepsání či přelepení politické a státní propagandy je více než očekáváno.
  • Při výběru místa se snažíme buď umístit do roviny očí, nebo na místa, která nelze přehlédnout.
  • Snažte se Vaši aktivitu provádět s co nejvyšší efektivitou! Pokud Vaše aktivita navíc překryje nevyhovující grafitti, plakáty či billboardy a jiné nálepky, tím lépe!

Letáky zanechávat: Metro, tramvaje, vlaky, autobusy, zastávky MHD, autům za stěrače, schránky a stojany na noviny, hospody, kluby a bary. Letáky sypat: z velkých mostů, sypání v divadle, za jízdy tramvají či autem, z vysokých domů. Letáky rozdávat/lepit v místech s frekvencí lidí; posilovny, cvičebny, sportovní celky, divadla a kina, knihovny, školy, úřady a nástěnky úřadů, turisticky rušná místa, hospody, kluby a bary. Letáky čistě lepit: vstupy do MHD, billboardy (úplné polepení) a reklamní cedule, místa zájmu dle tématu (protistátní na státních budovách apod.) jakákoliv frekventovaná místa dle uvážení.

Nálepky lepit: Zastávky a vchody do MHD. Vchody do velkých domů, zvonky a schránky, volný prostor na využívaných informačních tabulích a hodinách, orientační značky, vchody úředních budov, hospody, kluby a bary, automaty všech druhů.

Transparenty zavěšovat: Přes billboardy, dálniční přechody a nadjezdy a nadchody, přes reklamní plochy, z veřejně dostupných oken a balkónů (školy, chodby apod.), ze střech, nad vchody do MHD jako metro apod. Nikdy visícím transparentem neohrozíme dopravu či její plynulost!

Menší odkazy: Veškeré MHD, zastávky a vchody do MHD, reklamní plochy a cedule, informační a orientační cedule (NEZNEMOŽNÍME JEJICH INFORMATIVNOST), hospody, kluby a bary, kina.

Šablony stříkat: to samé jako u letáků. Tj.: v místech s frekvencí lidí; posilovny, cvičebny, sportovní celky, divadla a kina, knihovny, školy, úřady, turisticky rušná místa. Navíc: autobusy, vlaky, vlaky metra, tramvaje, vše co jezdí za státní peníze mezi lidmi. Zaměřit se na státní budovy.

Pokročilejší street art: poblíž frekventovaných silnic, dálnic a cest, billboardy a reklamní plochy, teplovodní trubky, velká industriální centra, úřady, elektrostanice/plynovody apod. v polích viditelné z frekventovaných cest a silnic.

Buď kreativní, hodně štěstí!